Od října 2020 zeje naše galerie kvůli neblahé epidemiologické situaci prázdnotou. Rozhodli jsme se to změnit a i navzdory této nelehké situaci očekávat lepší zítřky pozitivně naladěni. Virtuálně vás tak přeneseme do Ligurie, kde jsme jako kreativní skupina OKOLO zažili krásné časy. A zase se na ně těšíme.   

Vysoko nad hladinou Ligurského moře na strmých svazích Ligurie v Itálii stojí v malé vesničce Borgio Verezzi starý dům. Jeho gotické základy byly postaveny na původních jeskynních obydlích pravěkých lidí, kteří v této lokalitě žili již před více jak 750 000 lety. Během posledních několika stovek let byl objekt, stejně tak jako okolní domy, upravován a rozšiřován do dnešní podoby, ve které se slévají rozmanité historické vrstvy v překvapivý celek. Již několik desítek let vlastní dům turínský historik, sběratel designu a majitel Casa Mollino Fulvio Ferrari, který k tomuto bohatému historickému základu přidal svou vlastní kreativní vrstvu. Svůj letní dům si zařídil eklektickou sbírkou nábytku a doplňků od tradičních venkovských nádob až po vázy Angela Mangiarottiho a unikátní objekty Ettora Sottsasse Jr. Fulvio propojil historii se současností. Pravěk se zde setkává s radikálním designem šedesátých let, který symbolizují na střešní terase domu plastová svítidla Sanremo. V roce 1968 tento model ve tvaru palmy navrhlo studio Archizoom Associati pro značku Poltronova. 
V roce 2012 jsme v tomto domě s Fulviem a jeho rodinou strávili kouzelných sedm dní. Dodnes vzpomínáme na neopakovatelné západy slunce ve stínu plastových palem a sníme v těchto nelehkých chvílích o idealistické budoucnosti, kterou si se svými experimentálními výtvory vysnili i představitelé radikálních tendencí šedesátých a sedmdesátých let. Patří k nim jak Archizoom Associati, tak i majitel domu v Borgio Verezzi, náš drahý přítel a mentor Fulvio Ferrari. Těšíme se zase na shledání. ​​​​​​​
20/3/2021 – 20/5/2021
Kurátor: Adam Štěch
Instalace: Matěj Činčera, Jan Kloss
Grafický design: Matěj Činčera, Jan Kloss

You may also like

Back to Top