Ohyb na papíře: Nábytkářské výkresy z archivu značky TON.
Už dávno je pryč doba, kdy architekti a designéři rýsovali ručně své návrhy na velké formáty na klasických rýsovacích prknech. Tam vznikly i doposud nepublikované skici a technické výkresy, které jsme měli možnost objevit v archivu značky TON při práci na knize +-160 let, kterou tato česká nábytkářská společnost letos vydala.
Zcela bravurní provedení technických výkresů nábytku nás motivovalo v archivu ještě jednou více zapátrat a vystavit v galerii OKOLO vzorek těchto neobyčejně precizních nábytkářských návrhů. Výstava Ohyb na papíře tak představuje několik takových výkresů, které vznikly v padesátých, šedesátých a sedmdesátých letech, především v rámci nábytkářských soutěží ÚBOK nebo Ministerstva spotřebního průmyslu a národního podniku TON. Drtivá většina těchto návrhů nebyla nikdy realizována.
Technické výkresy z archivu značky TON představují progresivní modernistický design v podání tehdejších předních tvůrců i zcela zapomenutých architektů. Všem je ale společná výjimečná výtvarná bravura a nadčasový design odrážející tehdejší aktuální trendy mezinárodního poválečného designu. I proto zůstávají tyto návrhy v archivu značky TON stále zapomenuty a teprve čekají na své plné zhodnocení.
Mezi architekty, kteří se v těchto soutěžích angažovali byli mistři svého oboru, včetně autora skořepinových sedaček tramvaje T3 Miroslava Navrátila nebo designérů značky TON Radomíra Hofmana nebo Antonína Šumana. Na velkých formátech se však objevují i zcela neznámá jména, která zatím zůstávají zapomenutá.
9/10/2021 – 9/11/2021
Kurátor: Adam Štěch 
Grafický design a instalace: Matěj Činčera a Jan Kloss, Adam Blažek a Adam Zanka  
Produkce: Lenka Sršnová, Adam Štěch

You may also like

Back to Top